Hoppa till sidans innehåll

Diplomserien 2016

På denna sida redovisas den aktuella ställningen i Nikopiaserien 2016 efter senast redovisade deltävling. Resultaten för varje enskild tävling redovisas via menyn till vänster.
  • Uppdaterad: 2017-01-28 16:22

Klubbar 2000-2006

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 IF Linnéa 52 523
2 Eskilstuna BK 26 300
3 Gripen BK 21 253
4 Mjölby Boxing Team 20 211
5 NBK Akilles 18 254
6 BK30 Motala 18 160
7 Örebro BK 12 97
8 TIFA BC 9 99
9 Olympia Kampsport Boxning 9 78
10 Morgongåva BK 7 93
11 Hallstahammar BK 6 54
12 Nyköpings BS 5 85
13 Hammarby IF 4 50
14 Åtvidabergs BK 4 41
15 BS Tor Kumla 3 61
16 Team East 1 30
17 BK Värend 1 26
18 Tranås BTS 1 22

Flickor 2000-2006

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 Wictoria Kettil, TIFA BC 9 99
2 Cajsa Rydberg, Gripen BK 8 69
3 Elin Ringkvist, Gripen BK 5 55
4 Lina Taki, Örebro BK 3 23
5 Andrena Yalda, Eskilstuna BK 2 56
6 Ulla Sandberg, Gripen BK 2 40
7 Julia Dacke, Mjölby Boxing Team 1 24

Pojkar 2000-2002

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 Arvid Hämeenoja, IF Linnéa 12 119
2 Simon Jensen, BK30 Motala 12 100
3 Josef Vasquez, IF Linnéa 9 98
4 Markus Wester, Mjölby Boxing Team 9 90
5 Lukas Lönn, Mjölby Boxing Team 9 79
6 Adam Kadiri, Eskilstuna BK 8 91
7 Alvin Warukaga, BK30 Motala 6 60
8 David Falk Donatello, IF Linnéa 6 55
9 Emil Sjöberg, Eskilstuna BK 6 50
10 Diego Lamby Farinez, IF Linnéa 5 56
11 Kevin Scott, Morgongåva BK 4 62
12 Ha Shem, Åtvidabergs BK 4 41
13 Folke Berglöf, IF Linnéa 4 40
14 Tommy Almkvist, Nyköpings BS 3 50
15 Erik Johansson, NBK Akilles 3 30
16 Anton Millsand, Olympia Kampsport Boxning 3 29
17 Muhammed Kurbanov, Hallstahammar BK 3 27
18 Oscar Nilsson, Örebro BK 3 26
19 Danial Arshad, Olympia Kampsport Boxning 3 26
20 Jacob Grape, IF Linnéa 3 26
21 Hugo Linqvist, NBK Akilles 3 25
22 Robin Vainikainen, Eskilstuna BK 3 24
23 Gino Wallermo, Olympia Kampsport Boxning 3 23
24 Fred Wibom, IF Linnéa 2 58
25 Aram Larsson, Nyköpings BS 2 35
26 Benjamin Shcwartz, Team East 1 30
27 Isidor De Amorim, IF Linnéa 1 28
28 Niclas Mårtensson, Örebro BK 1 27
29 Yazadani Mohammed Ali, BK Värend 1 26
30 Bashil Sayed, Tranås BTS 1 22
31 William Thygesen, NBK Akilles 1 21
32 Henning Törnborg, NBK Akilles 1 20

Pojkar 2003-2004

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 Noe Gahlin, IF Linnéa 13 131
2 Axel Agnesten, Eskilstuna BK 7 79
3 Liam Jepsen, NBK Akilles 5 83
4 Joakim Pettersson, NBK Akilles 5 75
5 Erik Pers, Gripen BK 3 67
6 Kevin Bohm, Morgongåva BK 3 31
7 Antonio Karlsson, Hammarby IF 3 28
8 Mesut Kurt, Örebro BK 3 28
9 Oscar Hellberg, Hallstahammar BK 3 27
10 Felix Lindström, IF Linnéa 3 24
11 Arvid Carlsson, Gripen BK 3 22
12 Tsjlirim Muaremi, Örebro BK 1 25
13 Max Pettersson, BS Tor Kumla 1 23
14 Isak Fagrell, BS Tor Kumla 1 21
15 Wilmer Jonsson, Mjölby Boxing Team 1 18

Pojkar 2005-2006

Plats Namn Matchpoäng Diplompoäng
1 Saleh Al-Saidy, Örebro BK 3 20
2 Elvin Belezika, Hammarby IF 1 22
3 Axel Lodén, BS Tor Kumla 1 17
Skribent: Per-Ola Lindell
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Östsvenska Boxningsförbundet
Per-Ola Lindell, Blackbäcksvägen 25
590 77 Vreta Kloster

Kontakt:
Tel: 0734-182302, 013-60606
E-post: This is a mailto link

Se all info