Hoppa till sidans innehåll

DSM 2019

04 MAR 2019 08:37
Under helgen 23-24/3 2019 genomfördes Diplom-SM i Söderköping. Som arrangörer stod Gripen Bk och IF Linnéa. 156 ungdomar vägde in, och 124 matcher genomfördes under två dagar.
  • Uppdaterad: 04 MAR 2019 08:37

Östsvenska distriktet bidrog med 19 boxare från 5 klubbar.

 

Resultat dag 1:

M DA 48 kg 1/4 Viktor Klöver, Gripen BK - Alvin Björk, BK Kelly, 0-3.

M DA 54 kg 1/2 Leon Nilsson Garcia, Angered BC - Emil Börjesson, BK30 Motala, 3-0.

M DA 57 kg 1/4 Akram Zaoul, AIK Boxning - Elliot Ekhamre, Eskilstuna BK, 0-3

M DA 63 kg 1/4 FIlip Ivarsson, BK30 Motala - Buraq Al-Shammari, East IF Norrköping, 3-0.

M DA 63 kg 1/4 Leon Nilsson, BK Revansch - Gabriel Yousef, NBK Akilles, 3-0.

M DA 66 kg 1/2 Fadi Keserwan, BK30 Motala - Abedin Skenderovski, BK Köping, 1-2.

M DA 57 kg 1/2 Pooya Khodadi, Angered BC - Elliott Ekhamre, Eskilstuna BK, 3-0. 

M DA 63 kg 1/2 Adam Mohsen, Antares BK - Filip Ivarsson, BK30 Motala, 1-2.

W DA 50 kg 1/2 Zin Kasirga, East IF Norrköping - Alva Grönholm, Hallstahammar KF, 0-3.

M DC 38 kg 1/2 Noel Sundblad, NBK Akilles - Henning Backlund, Bålsta BK, 1-2.

M DC 44 kg 1/2 Hisyar Kasirga, East IF Norrköping - Aedris Ahmadi, Blomstermåla IK, 2-1.

M DB 38 kg 1/2 William Olsson, East IF Norrköping - Adam Ghazi, Umeå BK, 0-3.

M DB 40 kg 1/4 Axel Tryggstad, BK30 Motala - Isak Fläring, TIFA BC, 3-0. 

M DB 40 kg 1/2 Elias Chamoun, NBK Akilles - Oliver Persson, Bålsta BK, 0-3.

M DB 50 kg 1/2 Kristiab Yousef, NBK Akilles - Florjan Fishti, Botkyrka BK, 2-1.

M DB 50 kg 1/2 Maximillian Nygård, IF Linnéa - Daniel Miletic, NBK Akilles, 3-0.

M DB 40 kg 1/2 Ivan Skillfeldt, Värnamo BK - Alex Tryggstad, BK30 Motala, 3-0.

 

Resultat dag 2:

W DA 66 kg 1/1 Alexandra Mathiesen, Frölunda BK – Antonia Yacop, NBK Akilles, 3-0.

M DA 63 kg 1/1 Filip Ivarsson, BK30 Motala – Morad Ghulami, Upsala IF, 0-3.

M DC 36 kg 1/1 Daniialbek Gadzhiev, Haninge BK – Fiordi Lika, NBK Akilles, 1-2.

M DC 44 kg 1/1 Musse Sjökvist, East IF – Hisyar Kasirga, East IF, 1-2.

M DB 50 kg 1/1 Kristiab Yousef, NBK Akilles – Maximillian Nygård, IF Linnéa, 3-0.

M DA 38 kg 1/1 Keziah Sseremba, Eskilstuna BK – Tommy Phan, IK Ymer, 0-3.

 

Slutresultat:

Dam Diplom A 50 kg:
Guld: Alva Grönholm, Hallstahammar KF
Silver: Clara Danielsson, BK Revansch
Brons: Zin Kasirga, East IF Norrköping

 

Dam Diplom A 66 kg:
Guld: Alexandra Mathiesen, Frölunda BK
Silver: Antonia Yacop, NBK Akilles

 

Herr Diplom C 36 kg:
Guld: Fiordi Lika, NBK Akilles
Silver: Danialbek Gadzhiev, Haninge BK

 

Herr Diplom C 38 kg:
Guld: Ilija Antunovic, Halmstad Boxing Club
Silver: Henning Backlund, Bålsta BK
Brons: Noel Sundblad, NBK Akilles

Herr Diplom C 44 kg:
Guld: Hisyar Kasirga, East IF Norrköping
Silver: Musse Sjökvist, East IF Norrköping

Herr Diplom B 38 kg:
Guld: Joshua Muyinda, Redbergslids BK
Silver: Adam Ghazi, Umeå BK
Brons: William Olsson, East IF Norrköping 
Brons: Albin Håkansson, Halmstad BC

Herr Diplom B 40 kg:
Guld: Ivan Skillfeldt, Värnamo BK
Silver: Oliver Persson, Bålsta BK
Brons: Elias Chamoun, NBK Akilles
Brons: Alex Tryggstad, BK30 Motala

Herr Diplom B 50 kg:
Guld: Kristiab Yousef, NBK Akilles
Silver: Maximillian Nygård, IF Linnéa
Brons: Florjan Fishti, Botkyrka BK
Brons: Daniel Miletic, NBK Akilles

 

Herr Diplom A 38 kg:
Guld: Tommy Phan, IK Ymer
Silver: Keziah Sseremba, Eskilstuna BK
Brons: Magamed Dudaev, KK All Round

Herr Diplom A 54 kg:
Guld: Nick Zulawinski, Höllvikens BK
Silver: Leon Nilsson Garcia, Angered BC
Brons: Kevin Hagström, IF Linnéa
Brons: Emil Börjesson, BK30 Motala

Herr Diplom A 57 kg:
Guld: Pooya Khodadi, Angered BC
Silver: Albert Skillfeldt, Värnamo BK
Brons: Elliott Ekhamre, Eskilstuna BK
Brons: Joel Svensson, IF Linnéa

Herr Diplom A 63 kg:
Guld: Morad Ghulami, Upsala IF
Silver: Filip Ivarsson, BK30 Motala
Brons: Adam Mohsen, Antares BK
Brons: Leon Nilsson, BK Revansch

Herr Diplom A 66 kg:
Guld: Elvin Belizaka, Hammarby IF Boxning
Silver: Abedin Skenderovski, BK Köping
Brons: Fadi Keserwan, BK30 Motala
Brons: Haris Jasarevic, Örebro BK

Noah Björketidt, Gripen BK, och Stefan Agnesten, Eskilstuna BK var uttagna som poängdomare under turneringen.

Noah blev utsedd som bästa poängdomare av SBF, grattis!

ÖBF gratulerar IF Linnéa och Gripen BK till ett väl genomfört mästerskap,

och alla klubbar, ledare, och framför allt BOXARE till bra kämpainsatser, och fina placeringar!

Till nästa år så hoppas vi på att fler östsvenska klubbar skall kunna bidra med boxare till

Diplom-SM, av 13 klubbar i distriktet så var det endast 5 som deltog i turneringen,

några som ser ut att satsa på våra yngsta talanger och vi hoppas ska delta i nästa SM är Katrineholms BK, heja heja!

 

 
















Skribent: Therese Andersson
Epost: Adressen Gömd

 

 

 

Postadress:
Östsvenska Boxningsförbundet
Per-Ola Lindell, Blackbäcksvägen 25
590 77 Vreta Kloster

Kontakt:
Tel: 0734182302, 01360606
E-post: This is a mailto link

Se all info

Vi samarbetar med:

http://sok.se/topp-och-talang/topp-och-talangstod.html

www.eubcboxing.org

https://www.aiba.org/

https://www.rf.se/vaccinera

Banner för fler i rörelse