Hoppa till sidans innehåll

2016-10


Ranking oktober 2016

Grundat på Öresundscuppen och Gripen Cup 2016 har följande ranking av distriktets tävlande boxare kunna utläsas.

Rankingen grundar sig enbart på dessa två tävlingar. Rankingen är ett försök att synliggöra de boxare i distriktet som vi har och som deltar i större turneringar som dokumenteras i Svenska Boxningsförbundets TA-system.

Skulle någon boxare delta och göra bra ifrån sig i större turneringar som inte finns med i TA-systemet, får man gärna rapportera det till styrelsen.

Förkortningarna inom parentes anger vilken klass, turnering och däri erhållen poäng som rankingen grundar sig på, exempelvis innebär B-GC-2 att man tävlat i B-klass under Gripen Cup och att man erhöll 2 poäng. Seger i match ger 1 och i final 2 poäng.

Senior

60 kg

1, Biniam Tesfagabr, Eskilstuna BK, (A-GC-4)

69 kg

1, Mohamed Yusuf, Eskilstuna BK, (B-GC-2) 2, Aumade Aluan, East IF Norrköping, (B-GC-1)

91 kg

1, Agit Bilge, East IF Norrköping, (B-GC-3) 2, Jonas Hagström, Mjölby Boxing Team IF, (C-GC-0)

Junior

56 kg

1, Tim Axberg, Eskilstuna BK, (A-GC-0)

64 kg

1, Abdulsabor Amiri, Nyköpings BS, (C-GC-0)

75 kg

1, Vairik Homan, Eskilstuna BK, (C-GC-1) 2, Roman Gavrilyuk, East IF Norrköping, (C-GC-0)

Ungdom

66 kg

1, Mohammed Kadiri, Eskilstuna BK, (B-GC-4)

70 kg

1, Tommy Almkvist, Nyköpings BS, (A-GC-0)

75 kg

1, Hugo Pettersson, Mjölby Boxing Team IF, (A-ÖC-2)

Diplom

42 kg

1, Arvid Carlsson, Gripen BK, (A-GC-0)

54 kg

1, Adam Kadiri, Eskilstuna BK, (A-GC-2)

60 kg

1, Marcus Wester, Mjölby Boxing Team IF, (A-GC-0)

63 kg

1, Jonathan Johnsson, Eskilstuna BK, (B-GC-0)

75 kg

1, Axel Agnesten, Eskilstuna BK, (B-GC-0)

 

/Daniel Samuelsson och Per-Ola Lindell

Uppdaterad: 2016-11-30 18:47
Skribent: Per-Ola Lindell
Epost: This is a mailto link

 

Postadress:
Östsvenska Boxningsförbundet
Per-Ola Lindell, Blackbäcksvägen 25
590 77 Vreta Kloster

Kontakt:
Tel: 0734-182302, 013-60606
E-post: This is a mailto link

Se all info